Analiza prawna dotycząca wyjazdów na szkolne wycieczki
- Dyrektor szkoły wyraża zgodę na zorganizowanie wycieczki szkolnej poprzez zatwierdzenie karty wycieczki. Do karty dołączony jest wykaz uczniów biorących udział w wycieczce i pisemna zgoda rodziców dla dzieci niepełnoletnich biorących w niej udział.
- Kierownika wycieczki i opiekuna wyznacza dyrektor szkoły spośród nauczycieli szkoły. Opiekunem może być pracownik niepedagogiczny szkoły.
- Zadania kierownika i opiekuna wycieczki zostały uregulowane w rozporządzeniu.
- Zgoda dyrektora szkoły na zorganizowanie wycieczki w formie zatwierdzenia karty wycieczki.
- Zatwierdzenie karty wycieczki jest poleceniem służbowym wyjazdu w rozumieniu art. 775 § 1 k.p. (delegacja służbowa).
- Nauczyciel powinien zażądać wydania delegacji służbowej na piśmie (druk delegacji służbowej), jeżeli regulamin pracy taki obowiązek przewiduje.
- Nauczycielowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (delegacja służbowa).
- Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
- diety,
- zwrot kosztów przejazdów (środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej, a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca),
- zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- zwrot kosztów noclegów,
- zwrot kosztów innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
- Wysokość diety wynosi 30 zł za dobę podróży.
- Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu).
- Sposób obliczenia diety:
- jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi mniej niż 8 godzin ? dieta nie przysługuje,
- jeżeli podróż trwa od 8 do 12 godzin ? przysługuje 50% diety,
- jeżeli podróż trwa ponad 12 godzin ? przysługuje dieta w pełnej wysokości,
- jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę do 8 godzin ? przysługuje 50% diety, ponad 8 godzin ? przysługuje dieta w pełnej wysokości.
- Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.
- Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie ? 25% diety, obiad ? 50% diety, kolacja ? 25% diety.
- Rozliczenie kosztów delegacjisłużbowej następuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.
- Do rozliczenia kosztów podróży nauczyciel załącza dokumenty, w szczególności rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki.
- Rozliczenie kosztów delegacji służbowej jest obowiązkiem pracodawcy.
- W przypadku wycieczki wielodniowej ? w każdej dobie przysługuje nauczycielowi prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
- W przypadku wycieczki wielodniowej ? jeżeli łączny czas pracy w tygodniu przekroczy normę 40 godzin, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu godzin nadliczbowych(art. 151 § 1 w zw. z art. 1511 § 1 k.p.).
- W przypadku wycieczki wielodniowej realizowanej w dniu wolnym od pracy (sobota, niedziela) ? nauczycielowi przysługuje inny dzień wolny od pracy(art. 42c ust. 3 KN), albo odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową (§ 10 rozp. płac. nau.).